Opis rośliny
Aksamitki, w zależności od odmiany wyrastają do wysokości 20-100 cm. Pędy rośliny są wzniesione i rozgałęzione a liście mają charakterystyczny zapach. Koszyczki kwiatowe, osadzone pojedyńczo na szypułkach, mogą być pełne lub pojedyńcze. Kwiaty są jednobarwne lub dwubarwne w różnych odcieniach koloru żółtego, pomarańczowego lub brązowego.
Odmiany
Najbardziej popularna jest aksamitka rozpierzchła
Tagetes patula niska (20-30 cm) o rozłożystym pokroju, pojedyńczych lub pełnych, złotopomarańczowych, brzoskwinoowych, brązowych z żółtym brzegiem lub purpurowobrązowych kwiatach.
Aksamitka wąskolistna
tagetes tenuifolia ma charakterystyczne, delikatne wąskie liście i małe pojedyńcze (1,5 cm średnicy) kwiaty w kolorze żółtym lub pomarańczowym.
Aksamitka wzniesiona wyrasta do 80-100 cm wysokości o kwiatach dużych, pełnych lub półpełnych w różnych odcieniach koloru żółtego i pomarańczowego.
Uprawa
Uprawa aksamitek jest niezwykle łatwa; przed siewem wzbogacamy ziemię kompostem i systematycznie podlewamy. Aksamitki tak jak większość kwiatów letnich najlepiej czuje się w miejscach ciepłych, słonecznych i osłoniętych od wiatru ale może też rosnąć w półcieniu. Nie mają specjalnych wymagań co do gleby i wystarcza im każda dobrze uprawiana ziemia ogrodowa. Nie wymagają intensywnego nawożenia. Aby kwitły jak najdłużej usuwamy przekwitłe kwiaty. Dobrze znoszą przesadzanie w każdej fazie rozwoju. Przesadzać należy z bryłą ziemi.
Rozmnażanie
Aksamitki rozmnaża się przez wysiew nasion. Można je siać od połowy kwietnia do inspektu lub w maju wprost do gruntu. Przy zbyt gęstych wschodach należy dokonać przerywki, przesadzając usunięte rośliny w inne miejsce. Po kilku tygodniach rośliny rozpoczynają kwitnienie i kwitną do pierwszych przymrozków. Nasiona można pozyskiwać samodzielnie przez zbiór koszyczków z nasionami, które pojawiają się w miejsce przekwitłych kwiatów. Zbiera się je w miarę dojrzewania.
Zastosowanie
Aksamitki swoimi kwiatami w żywych, ognistych kolorach pięknie ubarwią każdą rabatę; są też doskonałym uzupełnieniem dla iglaków lub ozdobą trawnika. Można nimi wypełniać puste miejsca po przekwitłych wiosennych roślinach cebulowych.
Niskie formy aksamitek mogą być ozdobą balkonów i tarasów bo dobrze rosną i wyglądają w pojemnikach. Nadają się też na obwódki.
Wysokie odmiany do tworzenia grup i na kwiat cięty. W wodzie trzymają się bardzo długo.
Ciekawostki
Aksamitka jest naturalnym wrogiem nicieni, wabi je a przyczepione do jej korzeni giną z głodu.
Opisane rośliny jednoroczne :
aksamitki, aksamitka rozpierzchła,
aksamitka wąskolistna,
aksamitka wzniesiona,
astry chińskie,
bakopa,
begonia stale kwitnąca,
calibrachoa Million Bells,
celozja grzebieniasta,
celozja pierzasta,
cynie,
czarnuszka damasceńska,
czubatka ubiorkolistna,
diaskia,
gazania,
gipsówka wytworna (łyszczec nadobny),
godecja wielkokwiatowa,
kapusta ozdobna,
kocanki ogrodowe (suchołuska, nieśmiertelnik),
kleome ciernista,
kosmos (onętek),
kroplik tygrysi (figlarz),
laurencja,
limnantes,
lobelia (stroiczka),
maczek kalifornijski (pozłotka, eszolcja),
motylek wisetoński (motylek nadobny),
nagietek lekarski,
nasturcja,
nemezja powabna,
niecierpek balsamina,
niecierpek nowogwinejski,
niecierpek Waleriana,
petunia,
portulaka wielkokwiatowa,
przypołudnik stokrotkowy,
rezeda wonna,
sanwitalia rozesłana (polegnatka),
scewola,
słonecznik zwyczajny,
smagliczka nadmorska,
surfinia,
starzec srebrzysty,
szałwia błyszcząca,
szałwia powabna (szaławia trójbarwna),
szarłat zwisły,
ślazówka letnia,
tytoń oskrzydlony,
werbena ogrodowa,
uczep,
wyżlin większy (lwia paszcza),
żeniszek
Opisane rośliny dwuletnie :
bratki,
dzwonek ogrodowy,
firletka kwiecista,
goździki brodate, goździki ogrodowe,
malwy,
miesiącznica dwuletnia,
naparstnica purpurowa,
niezapominajki,
stokrotki
  
Czerwiec to miesiąc, w którym wysiewa się większość roślin dwuletnich oraz wiele bylin. Wysiane wczesnym latem, przesadzane jesienią na miejsca stałe roku pierwszego kwitną wiosną i latem roku następnego po czym obumierają. Niektóre z nich to byliny ale lepiej uprawiać je w cyklu dwuletnim, bowiem starsze egzemplarze nie są już tak efektowne. Tak jest na przykład z popularnymi stokrotkami.
Inne znane kwiaty dwuletnie to malwy, naparstnice, bratkii, goździki brodate i niezapominajki .
Z bylin warto spróbować siewu dzwonków karpackich, orlików, ciemierników, przegorzanów, goździków kropkowanych, dzwonków brzoskwiniolistnych, skalnic i sasanek.
więcej informacji na temat wysiewu roślin dwuletnich...
SĄSIEDZTWO ROŚLIN

Rośliny mogą odziaływać na siebie zarówno pozytywnie jak i negatywnie. Znajomość wzajemnego oddziaływania na siebie poszczególnych roślin można wykorzystać do ich ochrony oraz lepszej uprawy. Powszechnie wiadomo, że zioła posadzone w pobliżu warzyw mają dobry wpływ na ich rozwój i poprawiają ich smak. Z kolei na smak i aromat truskawek korzystnie wpływa sąsiedztwo roślin strączkowych, cebuli oraz ściółka z igieł świerku lub sosny.
Fot. Magda Mastykarz, muzeum w Wilanowie.
więcej na temat sąsiedztwa roślin...
|